ΣΥΡΙΖΑ: Οι 35 υποψήφιοι για τις ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου

Πάνω από 63.000 μέλη και φίλοι του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία συμμετείχαν στη διαδικασία για την ανάδειξη μέσω εσωκομματικών εκλογών των υποψήφιων ευρωβουλευτών του κόμματος.

Η Κουμουνδούρου απέφυγε να δημοσιοποιήσει τους σταυρούς προτίμησης, ώστε να μην εντείνει τον εσωκομματικό ανταγωνισμό, όμως στο λεκανοπέδιο της Αττικής στις πρώτες θέσεις της προτίμησης μελών και φίλων βρέθηκαν πολύ γνωστά ονόματα, όπως των κομματικών Νικόλα Φαραντούρη, Τζένης Αρσένη, Αναστασίας Σαπουνά και Γιώργου Τσίπρα αλλά και των Νίκου Παππά, Σοφίας Μπεκατώρου, Μάριου Αθανασίου, Βαγγέλη Αντώναρου, Δημήτρη Πανόπουλου και Δημήτρη Παπανώτα. Έκπληξη αποτέλεσε η μη πρόκριση της Ελένης Αυλωνίτου, ένθερμης υποστηρίκτριας του Στέφανου Κασσελάκη, αντίθετα το «πράσινο φως» εξασφάλισε και ο επιχειρηματίας και πρώην παίκτης ριάλιτι Νάσος Παπαργυρόπουλος.

Πρώην υπουργοί και βουλευτές «σάρωσαν» στην Περιφέρεια. Συγκεκριμένα, μία θέση στο ευρωψηφοδέλτιο εξασφάλισαν οι Παναγιώτης Κουρουμπλής, Ολυμπία Τελιγιορίδου, Μάριος Κάτσης, Δώρα Αυγέρη, Παναγιώτα Δριτσέλη. Άνετα επικράτησε στην Κρήτη και ο ξάδελφος του Στέφανου Κασσελάκη, Βασίλης, ο οποίος κατάγεται από τον Σκινέ Χανίων.

Στη λίστα των 35 υποψηφίων που θα συμπεριλαμβάνονται στο ευρωψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ βρίσκονται κατ’ αλφαβητική σειρά και ανά περιφέρεια οι εξής:

ΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ – ΘΡΑΚΗ

  1. Κατσιγιάννη Αγλαΐα
  2. Στογιαννίδης Γρηγόρης

ΑΠΟΔΗΜΟΙ

  1. Γουναλάκης Αντώνιος
  2. Μουμτζή Ιφιγένεια

ΑΤΤΙΚΗ

  1. Αθανασίου Μάριος
  2. Αντώναρος Ευάγγελος
  3. Αρσένη Ευγενία (Τζένη)
  4. Κοροβέση Μυρτών
  5. Μπεκατώρου Σοφία
  6. Πανόπουλος Δημήτρης
  7. Παπαδημητριάδης Δημήτρης
  8. Παπανώτας Δημήτρης
  9. Παππάς Νικόλαος
  10. Σαπουνά Αναστασία
  11. Τσίπρας Γεώργιος
  12. Φαραντούρης Νικόλαος

ΑΙΓΑΙΟ -ΒΟΡΕΙΟ

Τσιριγώτη Ζαχαρούλα

ΑΙΓΑΙΟ-ΝΟΤΙΟ

Γιαννακά Αικατερίνη

ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ

  1. Καραγιώργου-Λάζαρη Μαργαρίτα
  2. Κουρουμπλής Παναγιώτης
  3. Μολώνης Σπυρίδων

ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Τελιγιορίδου Ολυμπία

ΗΠΕΙΡΟΣ

Κατσής Μάριος

ΘΕΣΣΑΛΙΑ

  1. Δριτσέλη Παναγιώτα
  2. Μαρτίου Γεώργιος
  3. Χλαπανίδα Χριστίαν

ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

Αραβαντινός-Σιμωνέτος Χαράλαμπος

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

  1. Αυγέρη Θεοδώρα (Δώρα)
  2. Νούσκαλης Γεώργιος
  3. Τουμανίδης Αντώνιος
  4. Τζαμπάζη Θεοδώρα (Δώρα)

ΚΡΗΤΗ

  1. Καλουδιώτη Μαρία
  2. Κασσελάκης Βασίλειος

ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Πριφτάκη Αικατερίνη

ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ

Παπαργυρόπουλος Νάσος